Zespół Szkół Ogólnokształcących

 ul. 15 Pułku Piechoty Wilków 6 08-530 Dęblin Sekretariat: tel./fax 81 883 00 91 www.zsodeblin.edupage.org

E-mail: zso@deblin.pl

Przejdź do strony głównej

Czwartek, 28 marca 2024

Regulamin usprawiedliwiania nieobecności

REGULAMIN USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI
W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH
W DĘBLINIE
( załącznik do Statutu ZSO w Dęblinie)

ZASADY OGÓLNE USPAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI
1. Na podstawie Ustawy o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 roku (z późniejszymi zmianami) rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki są zobowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne oraz do zapewnienia warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć szkolnych ( artykuł 18).
2. Uczeń ma obowiązek regularnie i punktualnie uczęszczać na lekcje i wszystkie zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Zastępstwa są lekcjami obowiązkowymi i wymagana jest obecność uczniów.
3. Każda nieobecność ucznia musi być usprawiedliwiona- pisemnie lub ustnie / telefonicznie. O formie usprawiedliwienia decyduje wychowawca.
4. Uczeń ma 7 dni na usprawiedliwienie nieobecności od momentu przyjścia do szkoły.
5. Nieobecności mogą usprawiedliwiać:
a) rodzice
b) lekarz
c) nauczyciel danej szkoły
d) inna osoba (trener, przedstawiciel organizacji, itp.) w porozumieniu z rodzicem w przypadku nieobecności planowanej.
6. W usprawiedliwieniu powinno się znaleźć:
a) imię i nazwisko ucznia
b) data nieobecności ucznia( dokładna)
c) przyczyna nieobecności ucznia
d) podpis osoby usprawiedliwiającej
*Nauczyciel ma prawo wprowadzić swoje druki usprawiedliwień w celu lepszego monitorowania obecności uczniów swoje klasy.
7. Nieobecność nieusprawiedliwioną (N) wychowawca wpisuje do dziennika, gdy:
a) uczeń uciekł z lekcji(nie pojawił się na lekcji)
b) uczeń w wyznaczonym terminie nie przyniósł usprawiedliwienia
8. Jeżeli osoba usprawiedliwiająca nie spełni powyższych kryteriów wychowawca ma prawo nie usprawiedliwić nieobecności ucznia.

KONSEKWENCJE NIEOBECNOŚCI UCZNIA NA SPRAWDZIANIE, PRACY KLASOWEJ, KARTKÓWCE
9. Jeżeli w dniu nieobecności ucznia z jakiegokolwiek przedmiotu był sprawdzian, praca klasowa, kartkówka- uczeń zobowiązany jest napisać zaległy sprawdzian:
a) do jednego tygodnia od przyjścia do szkoły po nieobecności( jeżeli nieobecność trwała do 5 dni włącznie)
b) do dwóch tygodni od przyjścia do szkoły po nieobecności( jeżeli nieobecność trwała powyżej 5 dni)
c) jeżeli uczeń był nieobecny tylko na lekcji, na której był sprawdzian lub kartkówka, jest zobowiązany napisać go na następnej lekcji lub w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
10.Obowiązek umówienia się z nauczycielem na zaległy sprawdzian, pracę klasową, kartkówkę ciąży na uczniu.

ZWOLNIENIA Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO,
TCHNOLOGII INFORMACYJNEJ I JĘZYKÓW OBCYCH
11. Uczeń może być zwolniony z poszczególnych przedmiotów, gdy posiada zwolnienie lekarskie z zajęć wychowania fizycznego/ technologii informacyjnej lub opinie z poradni psychologiczno- pedagogicznej zwalniająca z nauki drugiego języka obcego. Uczeń ma obowiązek przedstawić zwolnienia i opinie do końca września/ do końca lutego lub dwóch tygodni po chorobie w ciągu roku szkolnego nauczycielowi danego przedmiotu, wychowawcy i dyrekcji szkoły( oryginał składa osobiście u nauczyciela danego przedmiotu, a kserokopię u wychowawcy). W takich sytuacjach uczeń ma obowiązek być na zajęciach przedmiotu nie ćwicząc/ nie biorąc w nich udziału.
12. W razie czasowej niedyspozycji uczeń może być zwolniony z ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego na podstawie pisemnego zwolnienia rodzica.
13. W przypadku, gdy rodzice biorą odpowiedzialność za nieobecność ucznia na zajęciach wychowania fizycznego, technologii informacyjnej i języków obcych, z których uczeń jest zwolniony zaświadczeniem lekarskim lub opinią z poradni, rodzice składają pisemne oświadczenie ( oryginał u nauczyciela przedmiotu, a kserokopia u dyrekcji szkoły i wychowawcy).

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSOBY ZWALNIANEJ Z ZAJĘĆ PRZEZ RODZICÓW
14. W przypadku, gdy rodzic chce zwolnić ucznia z lekcji, rodzic pisze zwolnienie na kartce lub telefonicznie informuje o tym fakcie. W zwolnieniu pisemnym i ustnym powiadomieniu powinny się znaleźć następujące informacje:
a) imię i nazwisko ucznia
b) data zwolnienia z lekcji ucznia
c) informacja, po której godzinie należy zwolnić ucznia z lekcji
d) przyczyna zwolnienia ucznia z lekcji
e) podpis rodzica
* Zwalniając ucznia z lekcji, rodzic bierze automatycznie odpowiedzialność za dziecko.
Nauczyciel ma prawo wprowadzić swoje druki zwolnień w celu lepszego monitorowania obecności uczniów swojej klasy.
15. Uczeń mający zaświadczenie od rodziców o zwolnieniu z lekcji powinien udać się po zgodę o zwolnienie do wychowawcy, a w przypadku nieobecności wychowawcy do dyrektora/ wicedyrektora szkoły.
16. W przypadkach wyjątkowych nauczyciele mogą nie wyrazić zgody na zwolnienie z lekcji, bez podania przyczyny.
17. Zaświadczenie o zwolnieniu ucznia przechowuje wychowawca.

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OSOBY ZWALNIANEJ Z ZAJĘĆ PRZEZ NAUCZYCIELI
18. W wyjątkowych przypadkach, gdy uczeń nie ma pisemnego zwolnienia z zajęć od rodziców lub telefonicznego powiadomienia a chce się zwolnić, decyzję o zwolnieniu podejmuje wychowawca, a w przypadku jego nieobecności dyrektor/ wicedyrektor szkoły. O fakcie zwolnienia ucznia informuje telefonicznie rodziców ucznia.
19. W przypadku, gdy uczeń reprezentuje szkołę na zawodach, uroczystościach, konkursach, olimpiadach wychowawca lub nauczyciel danego przedmiotu wpisuje do dziennika odpowiednio : „zawody", „reprezentacja", „konkurs" , „olimpiada", „ delegacja" i uczeń traktowany jest jako obecny na zajęciach.

SPÓŹNIENIA NA LEKCJE
20. W przypadku, gdy uczeń spóźni się na lekcje nie więcej niż 10 minut, nauczyciel wpisuje spóźnienie.
21. Obowiązkiem nauczycieli i wychowawców jest stosowanie poniższego systemu oznaczeń nieobecności, jednolitego dla wszystkich:
a) nieobecność „-''
b) usprawiedliwienia:
U – usprawiedliwienie

c) zwolnienia:
ZW- zwolnienie
d)spóźnienia:
S- spóźnienie
e) dyżurny
f) Reprezentacja szkoły:
„zawody"
„reprezentacja"
„ konkurs"
„olimpiada"
„delegacja"

22. Usprawiedliwienia nieobecności w szkole ucznia przebywającego w sanatorium lub szpitalu oznacza się wpisem „sanatorium"/ ,,szpital" i traktuje się go jako nieobecnego na lekcjach. Rodzic ucznia przebywającego w sanatorium lub szpitalu zobowiązany jest powiadomić wychowawcę o tym fakcie.
23.W przypadku usprawiedliwiania uczniów pełnoletnich zasady usprawiedliwiania ustala wychowawca z rodzicem i uczniem. W uzasadnionych przypadkach wychowawca może nie usprawiedliwić nieobecności.
24.Lekceważenie obowiązku szkolnego przejawiające się wagarami może świadczyć o zagrożeniu demoralizacją. Skuteczne monitorowanie problemu przez wychowawcę wymaga systematycznej kontroli frekwencji i odnotowania jej w dzienniku lekcyjnym. Stwierdzenie opuszczania godzin bez usprawiedliwienia skutkuje podjęciem następujących działań:
1. W przypadku, gdy uczeń opuścił 7 godzin nieusprawiedliwionych- wychowawca klasy podejmuje kroki zmierzające do wyjaśnienia nieobecności: powiadamia rodziców( prawnych opiekunów), sygnalizując problem wagarów, dokumentuje ten fakt zapisem w dzienniku lekcyjnym.
2. Po opuszczeniu 15 godzin nieusprawiedliwionych – wychowawca klasy powiadamia rodzica ( prawnego opiekuna) ucznia i wspólnie z pedagogiem szkolnym podejmują interwencję w formie dostosowanej do indywidualnych potrzeb ucznia( rozmowa dyscyplinująca, upomnienie, uczestnictwo w indywidualnych zajęciach terapeutycznych itp.). Fakt odbycia rozmowy i podjęte działania są odnotowane przez wychowawcę w dzienniku lekcyjnym.

W tej sytuacji wychowawca zobligowany jest ustalić z rodzicami formę kontaktu umożliwiającą skuteczne analizowanie bieżącej frekwencji, a tym samym motywowania dziecka do systematycznego uczęszczania do szkoły.
Jeśli uczeń dodatkowo przejawia inne trudności natury wychowawczej ( konflikty w grupie rówieśniczej, podejmuje próby palenia, picia alkoholu, inne), nauczyciel zobowiązuje ucznia do codziennego zgłaszania się do pedagoga lub dyrektora, aż do momentu uzyskania korzystnych zmian zachowania.

3. Jeżeli dotychczasowe formy współpracy rodziny ucznia ze szkoła z jakichkolwiek przyczyn nie przyniosą pożądanych zmian, a uczeń przekroczy liczbę 25 godzin nieusprawiedliwionych, na wniosek wychowawcy decyzją Rady Pedagogicznej z zachowaniem obowiązujących przepisów może zostać przeniesiony do klasy równoległej. O zagrożeniu podjęciem takich działań wychowawca powiadamia rodziców ucznia, pedagoga szkolnego i dyrektora.
4. Po opuszczeniu przez ucznia 50 godzin nieusprawiedliwionych i ewidentnym lekceważeniu uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych, decyzją Rady Pedagogicznej, uczeń pełnoletni może zostać skreślony z listy uczniów. W przypadku ucznia niepełnoletniego podjęte zostają działania zmierzające do przeniesienia ucznia do innej szkoły.

 

Załączniki

Brak załączników

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-01-31 09:59przez: Administrator BIP
Opublikowano:2020-01-31 09:59przez: Administrator BIP
Podmiot udostępniający: Zespół Szkół Ogólnokształcących
Odwiedziny:211

  • Brak wpisów.